Automatpublicerade tider i e-handeln är de tider som ingår i en produkt med inställningen Tider- Publicerade. De tiderna blir automatiskt utlagda i e-handeln när dess tidmall publiceras i schemat, antingen manuellt eller via automatpubliceringen av schemamallen. Du kan läsa med om det i artikeln Produkttyp: Tider publicerade.
Det kan dock finnas tillfällen då man inte vill att en tid som är publicerad i schemat och automatpublicerad ska synas i e-handeln. För att ta bort en sådan tid från e-handeln går du till tiden i ditt schema. Detta kan göras både i bokningsschemat eller i bokningslistan.
I tidens fönster klickar du på E-handels-flärpen, som du hittar till höger, så att tidens e-handelsinställningar kommer fram.
Nu kan du se vilken produkt just denna tiden är kopplad till. Genom att klicka på drop-downmenyn och välja Ingen koppling kopplar du loss just denna tiden från produkten i e-handeln. Spara och stäng och sen är du klar.
Kommentarer
0 kommentarer
logga in för att lämna en kommentar.