Om ditt företag är kopplat till en riskövningsplats om har Halstra (se Hur kopplar jag ihop mitt aSTRa WEB med en halkbana?) så har ditt aSTRa WEB en flik som heter Halkbana under Verksamhet.
Om så är fallet så kan du boka de riskutbilningar som den riskutbildaren som ditt aSTRa WEB är kopplat till erbjuder. För att kunna boka in en elev på en sådan tid måste du först ha reserverade tider. I denna artikeln Reservation av halkbane (halSTRa)-tid i aSTRa WEB kan du läsa mer om hur du reserverar tider.
Tiderna som du har reserverade platser på ser du i bokningslistan. De är markerade med en väg längs ut till höger på raden.
För att boka klickar du dig in på tiden och letar upp eleven i Lägg till och klickar sen på Spara och stäng. En av de reserverade tiderna används nu och eleven bokas in.
Vill du se hur många reservationer som finns kvar och vilken resurs som kan bokas ser du det antingen på respektive tid i bokningslistan eller på halkbanefiliken.
Vill du kunna ta betalat för denna tiden på trafikskolan, så ställer du in det genom att lägga in den/de artiklar som du vill debitera under Inställningar/Bokning så kommer tiden automatiskt få dessa inställningar. Om du inte gör denna inställning kommer tiden inte att få inställningen Debiterbar och kommer inte komma upp i kassan.
Du kan även boka av eleven från tiden här, genom att ta bort eleven och klicka på spara. Tänk på att reservationen på Halkbanan fortfarande finns kvar.
Kommentarer
0 kommentarer
logga in för att lämna en kommentar.