Lektionssaldo fungerar kortfattat såhär: eleven köper ett antal lektioner och sedan vid varje körlektion så drar man bort så många lektioner som körlektionen avser.
Så när man säljer ett lektionssaldo till eleven så säljer man ett antal körlektioner, risk-utbildning osv. Så på detta sätt så har eleven kontroll hela tiden hur många lektioner han/hon har kvar.
Varför lektionssaldo
Lektionssaldo passar utmärkt att använda vid pakethantering eftersom man då kan berätta för kunden precis vad det är de köper och kunden kan även se det på Elevcentralen.
Det är också det sätt som är att föredra när man säljer körlektioner på sin e-handel om man har den tjänsten. Dessutom passar det väldigt bra om man vill fakturera sina kunder i förskott eller om någon annan ska betala för en elevs körlektioner.
Kontering av lektionssaldo
Vid en försäljning av lektionssaldo så betalar man för momsen direkt även om eleven inte utnyttjar det direkt. Detta är för att man har definierat vad eleven köper. Pengarna sätts in på ett balanskonto. Det är därför viktigt att rätt baskonto är inställt i Inställningar/Kassa. Det först man måste göra är därför att kontrollera detta.
Kontot som används vid lektionssaldo är det som heter Förskott Lektionssaldo.
När eleven sedan kör en körlektion och man ska debitera för lektionen, så görs detta i kassan. Men det kommer inte ut något kvitto eftersom försäljningen redan har skett tidigare. Dock så blir det ett verifikat där man flyttar pengarna från balanskontot till de intäktskontot som finns på lektionssaldoartikeln, och elevens lektionssaldo minskar med så många lektioner som körlektionen avser.
Skapa lektionssaldo
Innan man kan börja använda sig av lektionssaldo behöver man göra några inställningar i aSTRa WEB.
Skapa lektionssaldotyp
För att börja använda lektionssaldo så behöver man först skapa lektionstyper, vilket skapas i Inställningar – Kassa – Lektionstyper. Anledningen varför man har lektionstyper och inte bara utbildningen, är bl.a. att man kan ha olika priser på t.ex. automat/manuell bil.
Tänk nog igenom vilka sorters lektionssaldo ni ska använda er av. Har ni utbildningar för flera sorters behörigheter så behöver ni kanske utbildningens namn. Ska ni ha lektionssaldo för både teori och körlektioner. Ska ni sälja riskutbilningarna i paket.
Artiklar för lektionssaldo
När man använder lektionssaldo har man olika artiklar för att sälja/fylla på elevens lektionssaldo och i bokningen/för att dra av lektioner från saldot när de används.
Därför behöver man skapa minst 1 ny artikel och ev. ändra på den artikel som redan ligger i bokningen. Först skapar man en försäljningsartikel för lektionssaldot, artikeln kommer bara att användas när man säljer (fyller på) lektionssaldo till kunden. Det andra är att man behöver anpassa artikeln som används på tidmallen och som man debiterar med i kassan. Tänk på att den nya artikeln ni skapar ska vara den som INTE ligger i bokningen, denna artikel blir nämligen låst efter första försäljningen.
Försäljning av lektionssaldo | Artikeln till bokning och debitering |
![]() |
![]() |
Bilden till vänster visar en artikel där man säljer 1 körlektion till Personbil för 500kr, ofta kallad Lektionssaldoartikel. Till höger har vi den vanliga artikeln som man lägger i bokningen och debiterar emot i kassan, ofta kallad bokningsartikel.
Skillnaden mellan dessa två är till vänster så är det angivit ”Lektionssaldo” vid Försäljning. Detta göra att aSTRa WEB uppfattar att när man säljer artikeln till en elev, att hon/han ska få ett antal lektioner för att kunna utnyttja senare. Vid Lektioner anger man just hur många lektioner eleven får, undertill hur mycket kommer det att kosta eleven (ink moms).
Det som binder ihop dessa två artiklarna är inställningarna i fälten Lektionstyp och Utbildningstyp. När man har sålt artikeln till vänster till en elev, så kommer eleven få 1 körlektioner för Personbil och typen Körlektion PB. När vi senare debiterar eleven för en körlektion och använder artikeln till höger, kommer aSTRa WEB debitera den lektionstyp och utbildningstyp som finns på artikeln mot det lektionssaldot som eleven har.
OBS! Om en elev både har elevsaldo och lektionssaldo, så kommer kassan i första hand att debitera mot lektionssaldo. En elev, kan aldrig komma på ett negativt lektionssaldo. Detta betyder att en elev som t.ex. har 0.7 lektioner kvar, och lektionen är värd 1 lektion, så kommer kassan att debitera mot elevsaldo.
När man debiterar så kommer elevens saldo minska med en (1) lektion eftersom artikeln till höger säger att den kommer dra 1 lektion.
Sälja lektionssaldo
Att sälja lektionssaldo, är precis lika lätt som att sälja en vanlig artikel. Först måste man ha definierat sina lektionstyper (se avsnittet Skapa lektionssaldotyp). Därefter måste man definiera en artikel som säljer lektionssaldotypen (se Artiklar för Lektionssaldo). När man gjort detta, kan man sälja artikeln till kunden i kassan. När man genomfört köpet, så har kunden fått ett uppdaterat reskontra med lektionssaldo.
För att göra försäljningen,
- Välj kund (Sök).
- Välj den artikel som är försäljningsartikel för lektionssaldo-typen (Sök artikel).
- Välj betalningsmedel.
- Klicka på Spara Kvitto.
Lektionssaldoförsäljning kan även ingå i snabbknappar och/eller produkter på e-handeln. Då klickar man istället på snabbknappen, och genomför därefter försäljningen.
Lektionssaldoreskontra
Lektionssaldot har en egen reskontra där man kan hålla rätt på köpta, utnyttjade och kvarvarande lektioner. Man hittar reskontran på eleven under Översikt.
Man kan även hitta lektionssaldoreskontran i kassan genom att söka upp eleven och sen klicka på informations i:et på aktuell elev.
- Först så har man Typ och Utbildningstyp, vilket berättar vilken utbildning som saldot avser. Det kan vara för körlektioner, halka, risk1 osv.
- Tot, är totalt antal lektioner som eleven har köpt
- Bok, visar hur många lektioner som är bokade på eleven som stämmer in på Typ och utbildningstyp. Detta, så att man enkelt kan räkna ut hur många lektioner eleven har idag, och framåt. Därför behöver man inte längre räkna fram antalet lektioner eller få ihop det med elevsaldot
- Deb, visar hur många lektioner som är debiterade mot lektionssaldot.
- Kvar, här ser man hur många lektioner som eleven har kvar på sitt paket.
När eleven loggar in på elevcentralen och man på skolan har aktiverat Ekonomi fliken, ser det ut som följande
Värdet för varje lektion kan skilja på sig eftersom eleven först kan ha köpt ett 5 lektioners paket, köra 3 lektioner och därefter köpa ett 15 lektionerspaket. Då kan det skilja på priset per lektion eftersom man ev. ger en högre rabatt på 15 körlektioner. aSTRa WEB fungerar enligt FIFO modellen, vilket medför att den först tar från 5 paketet innan den börjar på det paket med 15 lektioner. Detta rör bara bokföringen och sköts automatiskt.
Ska man återbetala lektionssaldot, så behöver man inte räkna ut hur mycket som är kvar utan aSTRa WEB gör det automatiskt. Samma sätt som tidigare kan eleven först ha köpt 5 lektioner och sedan ett paket med 15 lektioner. Men programmet håller reda på detta.
Debitera lektionssaldo
Att debitera lektionssaldo efter genomförd lektion kan göras på två olika sätt, i kassan eller i aSTRa WEB under fliken Ekonomi. Vid debitering av lektionssaldo skapas inget kvitto eftersom det inte sker någon transaktion mellan skolan och eleven då. Däremot skapas det ett verifikat då pengarna i bokföringen flyttas från balanskontot för momsat förskott till intäktskontot som finns på den artikeln man använde när man sålde lektionssaldot till eleven. Tänk på att det bokförs mot det kontot som fanns på artikeln i försäljningsögonblicket, även om det kontot är ändrat efter försäljningen.
Debitera lektionssaldo i kassan
Debitera lektionssaldo i kassan gör man genom att söka fram odebiterade bokningar antingen för alla elever eller genom att först söka fram aktuell elev i kassan.
Här kan man ta fram odebiterade bokningar med olika filter, när man valt det filtret man vill ha kan man enkelt se vilka elever som har lektionssaldo att använda och vilka som inte har det genom den gröna och röda färgen.
För att debitera en bokning markerar man eleven och klickar på knappen Debitera nere i höger hörn.
Debitera lektionssaldo i aSTRa WEB
Debitera direkt i aSTRa WEB utan att gå in i kassan fungerar också. Det gör man under Ekonomi/Debitera.
Även här kan man välja elever utifrån vissa filter.
Här debiterar man genom att klicka på debitera alla eller på enskild elev genom att välja elev och klicka på skapa och sen vara ja på frågan man får. Därefter kan man välja att fakturera eleven om den har fler odebiterade bokningar än den har lektionssaldo eller avbryta.
Massdebitera mot lektionssaldo
Man kan bara massdebitera mot lektionssaldo i efterskott i kassan, och därför tänds bara knappen, då man väljer vyn för Dagens utförda bokningar. Alla de tider som har en grön LSaldo, kommer eventuellt att kunna debiteras mot lektionssaldo. Om man klickar på Debitera alla Lektionssaldo, så kommer programmet, att debitera alla tider mot lektionssaldo. De som inte har lektionssaldo, eller där LSaldo inte räcker till, kommer att bli kvar i listan.
I samband med massdebiteringen, så skrivs det inte ut ett kvitto, vilket gör att detta går väldigt snabbt. Det som sker, är att det skapas ett verifikat för varje debitering, samt att elevens reskontra uppdateras.
Backa debitering mot lektionssaldo
Om man råkar debitera fel mot lektionssaldo, så är det lite svårare att backa. Man kan bara backa den senaste lektionen som man gjorde fel (man kan backa dem en och en). Så gjorde man fel för tre lektioner sedan, så måste man backa alla tre lektionerna, och därefter debitera två igen.
För att backa en lektionsdebitering, så går man in på information på kund, och väljer fliken Lektionssaldo. Välj den lektionstyp som blivit fel, och klicka på Ångra senaste debitering. Man kan inte markera ett speciellt kvitto, utan programmet tar automatiskt det senaste. Man kan nu ångra flera steg bakåt, genom att klicka på ångra igen.
Kommentarer
0 kommentarer
logga in för att lämna en kommentar.