För att ändra på eleverna i en elevlista så klickar du på knappen Administrera som du hittar när du klickat in dig på en elevlista.
Nu tänds flera textrutor upp och du kan skriva uppföljningsdatum och kommentarer på alla de eleverna som du vill kommentera på.
Om du vill flytta en elev till en annan lista så väljer du den nya listan i kolumnen Flytta till lista, du kan göra detta på flera elever innan du klickar på spara.
Vill du ta bort en eller flera elever så klickar du i rutan längst till vänster i kolumnen Ta bort.
Alla förändringar träder i kraft först när du klickar på spara.
När du är inne på en lista kan du också klicka på knapparna SMS eller e-post för att skicka meddelande till eleverna i listan.
När du klickat på någon av de knapparna så får du först välja vilka du vill skicka meddelandet till, genom att klicka på knappen Välj alla så blir alla eleverna som har mobilnummer/e-post vald.
Du kan välja att skicka en mall eller skriva ditt egna meddelande, och därefter klickar du på skicka.
Kommentarer
0 kommentarer
logga in för att lämna en kommentar.