I Optima kan du inte ändra tiden på eller ta bort en tidsslott som kommer från schemat utan måste istället lägga dit någon annan sorts tid.
Om du tex vill skjuta på en tidsslott för att du på torsdag ska ha en lite längre kafferast på eftermiddagen så lägger du först in rasten i din kalender. Det gör du genom att lägga in en Aktivitet.
Klicka i ditt schema, välj Aktivitet, välj typ av aktivitet tex Rast och fyll i vilka klockslag aktiviteten är mellan.
Nu ser det ut så här i kalendern:
Tidsslotten som tidigare låg kl 15:00-16:30 är borta och i ställer finna där nu en Aktivitet. Nu måste jag lägga in den tiden som eleverna ska kunna boka på Elevcentralen i stället.
Det gör jag genom att klicka i kalendern igen och välja Tillgänglig tid. Jag fyller i vilken tid jag vill ska vara tillgänglig nu i stället och klickar på Registrera ledig tid.
Nu har jag flyttat min tidsslott från kl 15:00 till kl 15:30, och eleverna kan boka in sig via Elevcentralen eller e-handeln då i stället.
Kommentarer
0 kommentarer
logga in för att lämna en kommentar.