Den delen som har varit lätt att missa när man sålt in paket både över disk och via e-handel är att artiklar som inte är kopplade till ett tillfälle, typ körlektion och kurs, har legat kvar outnyttjade.
Detta är nu löst.
Förr blev det så att man sålde in ett paket med en bok till exempel:
då låg det ett förskott tillgängligt men man hade inte levererat produkten utan var tvungen att lägga till boken via försäljning och sedan knyta förskottet till den.
Det som nu händer är att dessa artiklar direkt säljs till kunden. Så när man säljer ett paket i Optima så får man upp
Dessa artiklar läggs nu automatiskt in i försäljning och kopplas till förskottet. I exempel nedan så är det valt att böckerna ska skickas från STR, så då får man tänka på att ta betalt för frakten också.
Det gäller både när man lägger in paket manuellt i Optima ( köp över disk ) och när försäljning görs via e-handeln. De varor som ska levereras kommer nu att levereras automatiskt helt enkelt.
OBS!
När det gäller artiklar som även kan skickas från STR så är det viktigt att standardleverans ställs in då det är det som används vid paketförsäljning. Det gör du inne på respektive artikel.
Kommentarer
0 kommentarer
logga in för att lämna en kommentar.